Aktualności
Zaproszenie do udziału w konferencji naukowej „Sztuka w Krakowie, Kraków a sztuka” 5–7 VI 2025. Zgłoszenia do 15 XII 2024
Z okazji 20-lecia Instytutu Historii Sztuki i Kultury serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej
„Sztuka w Krakowie, Kraków a sztuka”
organizowanej przez nasz Instytut, która odbędzie się w dniach 5–7 czerwca 2025 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Konferencja będzie poświęcona różnorodnym tematom związanym z szeroko pojmowaną sztuką Krakowa, czyli nie tylko sztuce powstającej w Krakowie, ale też relacjom środowiska krakowskiego do wszelkich przejawów i nurtów sztuki na ziemiach polskich i w Europie. Punktem wyjścia do powyższych rozważań będzie analiza wpływu sztuki krakowskiej na inne środowiska twórcze, jak również fascynacja Krakowem jako obiektem inspiracji i tematem artystycznym zarówno dla artystów krakowskich, jak i tych działających poza granicami miasta.
Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do wymiany myśli i inspiracji dla wszystkich badaczy i pasjonatów sztuki Krakowa oraz jej wielopłaszczyznowego oddziaływania. Liczymy na nietuzinkowe postawy badawcze, odkrywcze wypowiedzi i na stawianie znanych już dzieł (i arcydzieł) w nowym świetle.
Już teraz zachęcamy do zgłaszania (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY) tematów wystąpień oraz dołączenia do grona prelegentów. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 15 grudnia 2024 roku na adres: sztuka-krakow@upjp2.edu.pl.
Proponowane ramowe zagadnienia
- Dzieje sztuki w Krakowie, m.in.: sztuka w Krakowie w wiekach średnich, sztuka czasu Jagiellonów, Wazów i królów elekcyjnych, sztuka neoklasycyzmu i romantyzmu krakowskiego, sztuka w Wielkim Księstwie Krakowskim 1846–1918, sztuka w młodopolskim Krakowie, sztuka XX i XXI wieku w Krakowie.
- Relacje sztuki Krakowa z Rzeczpospolitą, m.in.: Wisłą do Gdańska: sztuka dorzecza Wisły a Kraków, Między Wrocławiem a Lwowem: sztuka Rusi i sztuka Śląska a sztuka Krakowa, Sztuka pobrzeża Bałtyku a Kraków, Sztuka miedzy Krakowem a Wilnem.
- Związki sztuki Krakowa ze sztuką europejską, m.in.: Daleko do Antwerpii i Amsterdamu – Niderlandy a sztuka Krakowa, Na południe od Alp: Kraków a sztuka włoska, Na południe od Karpat: Kraków a sztuka Europy środkowej.
- W orbicie stolicy: oddziaływanie sztuki Krakowa na inne środowiska.
- Krakowskie środowisko artystyczne.
- Sztuka Krakowa a życie religijne.
- Natura w sztuce Krakowa.
- Sztuka w krajobrazie Krakowa.
- Sztuka w zbiorach krakowskich.
- Kraków a dziedzictwo kulturowe i jego ochrona.
- Badać sztukę w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy również do śledzenia strony Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII na Facebooku, gdzie będziemy publikować aktualności związane z konferencją.
Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny Konferencji
„Sztuka w Krakowie, Kraków a sztuka”
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie