Aktualności
„Zurbarán i jego dwunastu synów” – film w Instytucie Cervantesa 14 XI 2023
Dokument opowiada historię i wyjaśnia znaczenie serii obrazów „Jacob y sus doce hijos” (Jakub i jego dwunastu synów), serii trzynastu dzieł namalowanych przez Francisco de Zurbarána w Sewilli około 1640 roku. Prawdopodobnie były one malowane z myślą o Nowym Świecie, choć niewiele wiadomo o ich losach, zanim siedemdziesiąt lat po swoim powstaniu nie zostały kupione na aukcji przez londyńskiego kupca, Jamesa Mendeza.
W 1756 roku biskup Durham, Richard Trevor, dokonał symbolicznego gestu w trakcie debaty na temat emancypacji angielskich Żydów, wieszając obrazy w swojej jadalni w Zamku Auckland, gdzie znajdują się do teraz. Obecnie, dzięki inicjatywie pewnego lokalnego finansisty, obrazy stały się siłą napędową regeneracji społeczności w północnej Anglii. W czasie renowacji zamku, obrazy Zurbarana były prezentowane w Dallas (Muzeum Meadows), Nowym Jorku (The Frick Collection) i Jerozolimie (Muzeum Izraela).
Twórcy dokumentu towarzyszą obrazom w ich międzynarodowej podróży, zapraszając do rozmowy zarówno znanych ekspertów w dziedzinie hiszpańskiego malarstwa, jak i pomysłodawców ambitnego projektu, w ramach którego sztuka ma być narzędziem zmian społecznych.
Arantxa Aguirre obroniła pracę doktorską z literatury hiszpańskiej, jest autorką książki „Buñuel, lector de Galdós” (Buñuel, czytelnik Galdosa) (Nagroda Péreza Galdósa 2003) oraz filmu „34 actores hablan de su oficio” (34 aktorów mówi o swoim fachu), będącego kontynuuacją dokumentu „Hécuba” (Hekabe), nominowanego do nagrody filmowej Goya w 2007 roku. Pracowała jako asystentka takich reżyserów, jak Mario Camus, Basilio Martín Patino, Pedro Almodóvar i Carlos Saura. Jest reżyserką nagradzanych dokumentów: „El esfuerzo y el ánimo” (Wysiłek i zachęta) 2009, „American Swan in Paris” (Amerykański łabędź w Paryżu) 2011 i „Dancing Beethoven” (Tańczący Beethoven) 2016 – ten był ostatni nominowany do Nagród Goi, Forqué i Platino. W 2020 roku została członkinią Real Academia de Bellas Artes de San Fernando (Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Świętego Fernanda).
W wydarzeniu weźmie udział ks. prof. dr hab. Andrzej Witko z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Termin
14 XI 2023, godz. 18:00–20:00
Miejsce
Instituto Cervantes (Cracovia)
ul. Kanonicza 12
31-002 Kraków
WSTĘP WOLNY
Więcej
Instytut Cervantesa