Aktualności
Wyróżnienie w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego dla Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków
W dniu 7 listopada 2022 r. Zespół Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymał wyróżnienie w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski w 2022.
Uzasadnieniem decyzji Kapituły Nagrody oraz Zarządu Województwa Małopolskiego o przyznaniu wyróżnienia była działalność Zespołu Pracowni w ramach: "wyjątkowego projektu pn. „Sakralne Dziedzictwo Małopolski”, który umożliwił szerokiemu gronu odbiorców spotkania ze sztuką i dziedzictwem we wnętrzach drewnianych świątyń Małopolski, naukę obcowania z kunsztem zaklętym w drewnie oraz obudził wrażliwość na piękno, sztukę i spuściznę przodków, została dostrzeżona nie tylko przez szanowne gremium przyznające Nagrodę, ale przede wszystkim przez szeroką rzeszę odbiorców, którzy dzięki portalowi odkryli bezcenną wartość obiektów drewnianych w naszym regionie".
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w wyjątkowym miejscu – odrestaurowanej świątyni Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Wolbromiu z 1638 roku. To właśnie Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu otrzymała główną nagrodę za kompleksową i wzorcową rewitalizację tegoż modrzewiowego kościoła. Wyróżnienia otrzymali również Michał Winiarski, który jest właścicielem osady młyńskiej w Roztoce-Brzezinach oraz Krystyna i Marek Wójtowicze – gospodarze zabytkowego Dworu w Sieniawie.
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!
Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków, działająca przy Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powstała w roku akademickim 2007/2008 w ramach Instytutu Historii Sztuki i Kultury pod kierownictwem dra Józefa Skrabskiego. Do priorytetowych zadań Pracowni od początku należały prace związane z prowadzeniem inwentaryzacji i digitalizacji dzieł sztuki w małopolskich świątyniach.
Najważniejszym projektem ostatnich lat realizowanym przez Pracownię było utworzenie wirtualnego muzeum sztuki sakralnej i cyfrowego archiwum.
Realizowany od 2017 roku projekt Sakralne Dziedzictwo Małopolski zakładał stworzenie cyfrowego repozytorium zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych oraz dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrz małopolskich świątyń. Dzieła uzupełnione o biogramy artystów i rzemieślników, fundatorów, duchownych powiązanych z małopolskimi parafiami i miejscowościami zaprezentowano w szerokim kontekście, nie tylko artystycznym, ale również historycznym i religijnym. Łącznie na portalu udostępnionych zostało ponad 4000 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych z terenu Małopolski oraz biogramy 1500 osób powiązanych z Archidiecezją Krakowską. Ich opracowaniem przez trzy lata zajmował się właśnie zespół kierowanej przez dr Józefa Skrabskiego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII. W ramach projektu digitalizacji poddane zostały również wybrane archiwalia z trzech niezwykle cennych zasobów zgromadzonych w Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. Udostępnienie tak dużej ilości dokumentów archiwalnych to nie tylko realna ochrona ich substancji materialnej, ale także ogromne możliwości badawcze i edukacyjne dla szerokiego grona humanistów, naukowców, uczniów szkół krakowskich i polskich uczelni.
Linki:
- Więcej o portalu Sakralne Dziedzictwo Małopolski tworzonym przez Pracownię Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII.
- Więcej informacji dot. Nagrody im. Mariana Korneckiego na stronie Województwa Małopolskiego oraz na stronie i blogu Pracowni.