Projekcja filmu „El Greco, malarz niewidzialnego” 7 XI 2023

06.11.2023 Komunikaty

el_greco_-_film.jpg

7 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w Instytucie Cervantesa w Krakowie obędzie się projekcja filmu pt. „El Greco, malarz niewidzialnego”. Dokument ukazuje El Greca w jego kontekście historycznym, dzięki czemu poznajemy go jako twórcę zupełnie nowego języka artystycznego. Wykorzystując swoje doświadczenie malarza ikon, z powodzeniem przekładał język religijnych tajemnic na obrazy przemawiające do wyobraźni odbiorców z XVI i XVII wieku. Sposób, w jaki przedstawiał mistyczne wizje, już wówczas uważany był za nowatorski. Film wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się wypracować tak wyjątkowy styl i jakie były kluczowe elementy jego twórczości, która wywarła ogromny wpływ na nowoczesne malarstwo.

Dokument jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni: od Krety, gdzie urodził się El Greco i gdzie malował ikony, aż do jego osiedlenia w Toledo, dokąd udał się, by tworzyć ogromne ołtarze w kościołach i klasztorach. Nie pomija też jego podróży do Wenecji i Rzymu, gdzie utrzymywał intensywne kontakty z mistrzami włoskiego renensansu. Stworzona przez El Greco osobista synteza technik malarskich ze Wschodu i Zachodu doprowadziła do powstania jednego z najbardziej oryginalnych stylów w historii europejskiej sztuki.

Reżyser filmu Miguel Ángel Trujillo ukończył wydział operatorski Escuela Oficial de Cinematografía de Madrid (Oficjalnej Szkoły Filmowej w Madrycie) w 1972 r. Jest producentem filmów, autorem zdjęć i reżyserem filmów pełnometrażowych, dokumentalnych i spotów reklamowych.

W wydarzeniu weźmie udział ks. prof. dr hab. Andrzej Witko z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„El Greco, malarz niewidzialnego” (El Greco, pintor de lo invisible)

Reżyseria: Miguel Ángel Trujillo
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 52 min.