Objazd zabytkoznawczy po Górnym Śląsku 8–12 IV 2024

18.04.2024 Komunikaty

objazd_zabytkoznawczy_gorny_slask_812_iv_2024-1280.jpg

W dniach 8–12 kwietnia 2024 r. studenci II roku studiów magisterskich historii sztuki wzięli udział w objeździe zabytkoznawczym po Górnym Śląsku, zarówno po jego polskiej, jak i czeskiej stronie. W planie objazdu znalazło się ponad 40 obiektów architektury, a także liczne zabytki malarstwa, rzeźby i rzemiosła zarówno sakralnego, jak i świeckiego, tworzących dziedzictwo kulturowe Śląska od czasów wczesnego średniowiecza, aż po czasy współczesne.

Obok zabytkowych kościołów studenci zapoznali się ze śląskimi pałacami i zamkami, zespołami klasztornymi i urbanistycznymi. Na trasie objazdu znalazły się między innymi: średniowieczne i nowożytne zabytki Cieszyna, Raciborza, Nysy, Głogówka, Opawy, Niemodlina, barokowa kaplica w pałacu w Krawarzach (Kravaře), katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, poddawana obecnie remontowi, który pozwolił odsłonić relikty świątyni z początków XIII wieku, unikalne w skali kraju zabytkowe kościoły ewangelickie w Pokoju, Byczynie i drewniany w Gierałcicach, opactwa cysterskie w Jemielnicy i Rudach Wielkich, a także obiekty XX-wieczne, jak ratusz w Ostrawie, czy kompleks na Górze św. Anny. Opiekę naukową nad objazdem sprawowali ks. dr hab. Dariusz Tabor, prof. UPJPII oraz dr Grzegorz First.