Michał Murzyn, absolwent naszej uczelni, nowym dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego

04.11.2022 Komunikaty

michal_murzyn_1280.png

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma nowego dyrektora. Zarząd Województwa Małopolskiego powołał na to stanowisko dotychczasowego wicedyrektora – Michała Murzyna, z wykształcenia historyka sztuki i konserwatora zabytków.

Jako wicedyrektor placówki był odpowiedzialny m.in. za powstanie w budynku dawnej siedziby gestapo w Zakopanem muzeum poświęconego II wojnie światowej. Nowy dyrektor, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez samorząd województwa małopolskiego ma 35 lat.

Jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (wówczas PAT). Jak mówi nowy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego – bardzo dobrze wspomina i ceni sobie studia na Uniwersytecie Papieskim, choć przyznaje, że „były to trudne studia i naprawdę tej historii trzeba było się pilnie uczyć, a ci którzy myśleli inaczej po prostu odpadali”.

Ukończył także zarządzanie kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowe studium z konserwacji zabytków architektury i urbanistyki na Politechnice Krakowskiej oraz studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Michał Murzyn wcześniej, przez ponad 5 lat, pracował w Urzędzie Miasta Zakopane. Najpierw w Wydziale Kultury i popularyzacji Zakopanego, a następnie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem, uczestnicząc między innymi w powstawaniu parku kulturowego przy ul. Krupówki. Od 2016 r. związany jest z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem gdzie pełnił do tej pory funkcję Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych łącząc ją ze stanowiskiem głównego inwentaryzatora zbiorów.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych, założycielem Stowarzyszenia Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK.

JM Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała wraz z całą wspólnotą akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie składa nowemu Dyrektorowi Muzeum Tatrzańskiego – Panu Michałowi Murzynowi – najserdeczniejsze gratulacje życząc powodzenia w realizacji zamierzeń, dużo wszelkiego dobra i Bożego błogosławieństwa. Aby Muzeum Tatrzańskie mogło nadal wspaniale funkcjonować i rozwijać się, a oddział muzeum, dedykowany II wojnie światowej, powstaniu którego poświęcił Pan Michał Murzyn wiele dotychczasowych wysiłków, został zrealizowany zgodnie z planem i mógł rozpocząć działalność, upamiętniając historię regionu dla nas i przyszłych pokoleń.