Konferencja „Konserwacja i prewencja jako niezbędny element opieki nad zbiorami w Zamku Pieskowa Skała” 15 XI 2023

19.10.2023 Konferencje, sesje

konserwacja_i_prewencja_zamek_pieskowa_skala_2023-1280.png

Daniel Hankus, zastępca dyrektora ds. inwestycyjno-technicznych serdecznie zaprasza na konferencję

Zamek Królewski na Wawelu
Budynek nr 9, Sala konferencyjna
godz. 9:00

Konferencja będzie poświęcona zagadnieniom konserwacji i prewencji dotyczących zakończonego projektu Wielokulturowa Rzeczpospolita, którego efektem jest pełna konserwacja wnętrza jak i wyposażenia Kaplicy św. Michała Archanioła w Zamku Pieskowa Skała. Podczas konferencji zostanie zaprezentowana publikacja Konserwacja i prewencja jako niezbędny element opieki nad zbiorami w Zamku Pieskowa Skała.

Prowadząca: Ewa Wiłkojć
9.00 Otwarcie konferencji
wykład wprowadzający Huberta Piątkowskiego, kierownika projektu
9:20 Wiktoria Kałwak
Najnowsze odkrycia w kaplicy pw. św. Michała Archanioła w Zamku Pieskowa Skała w świetle historii obiektu
9:40 Inga Widlińska
Konserwacja i restauracja wystroju wnętrza kaplicy pw. św. Michała Archanioła w Zamku Pieskowa Skała 2022–2023
10:00 Dyskusja
10:15 Przerwa (25 min)
10:40 Joanna Pałka
Ołtarz z muzykującymi aniołami – Dzieło Michaela Klahra starszego w Kaplicy pw. św. Michała w Zamku Pieskowa Skała
11:00 Michał Biliński
Ołtarz z muzykującymi aniołami – prace konserwatorskie
11:20 Terje Grøntoft
Miary zanieczyszczeń powietrza w 2022 roku w Zamku Pieskowa Skała
11:40 Dyskusja
11:55 Przerwa (1.05 h)
13:00 Magdalena Dyda
Prewencja konserwatorska
13:20 Marcin Strojecki
Określenie właściwej strategii ochrony dzieł sztuki na podstawie badania zmienności mikroklimatycznej
13:40 Witold Frąckowiak
Kondycja mykologiczno-budowlana całego Zamku Pieskowa Skała
14:00 Dyskusja
14:15 Zakończenie Ewy Wiłkojć
zaproszenie na zwiedzanie wystawy Obraz Złotego Wieku

Prace badacze i konserwatorskie, prowadzone w ramach projektu „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała” Międzynarodowy projekt realizowany w ramach Programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021, Działanie 1: poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym, poddziałanie 1.1.: Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego.